(Lat: Eucalyptus Sp. İng: Blue gum, Alm: Blaugummibaum)

 

KULLANILAN KISIM: Yaprakları.

ETKEN BİLEŞİKLERİ: Ana etken madde, Eucalyptol (Cineol) içerikli eterli uçucu yağ, Flavonlar, Acı maddeler, Tanenler, Reçine.

ETKİ VE KULLANIM: Enfeksiyonlara ve yüksek ateşe karşı geleneksel olarak kullanılmaktadır. Antiseptik etkisi sayesinde soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısına karşı başarıyla kullanılabilir. Etkili bir balgam söktürücü olarak bronşite, astıma ve akciğer enfeksiyonlarına karşı gıda desteği olarak kullanılabilir. Okaliptüs yağı ile romatizmalı eklemlere yapılan hafif masajlar rahatlık sağlayabilir.

 

(Lat: Artemisia absinthium, İng: Wormwood, Alm: Wermutkraut, Fra: Absinthe)

 

YÖRESEL ADI: Yavşan, Tarhun, Acı pelin, Ak pelin.

YAYILIŞI: Avrupa ve Türkiye’de doğal olarak bulunur, ayrıca yetiştirilir.

KULLANILAN KISIM: Çiçekli haldeyken toplanmış ve kurutulmuş toprak üstü kısımları.

ETKEN BİLEŞİKLERİ: Uçucu yağ, Seskiterpen laktonlar, Flavonoitler ve Askorbik asit.

ETKİ VE KULLANIM: Taşıdığı acı maddelerden dolayı mide salgısını etkiler. Bu nedenle pelin otu iştah açıcıdır. İştahsızlık, hazımsızlıkla ilgili durumlar ve safra yoları rahatsızlıklarında kullanılır. Ayrıca iltihabi durumlardan kaynaklanan kızarıklık ve şişliklerin giderilmesinde de etkilidir.

 

(Lat: Citrus Sinensis, İng: Orange Zest)

 

KULLANILAN KISIM: Meyve kabuğu.

ETKEN BİLEŞİKLERİ: Uçucu yağ, D-Limonen, Chral, Citronellal, A, B1, B5, B6, C ve E vitaminleri.

ETKİ VE KULLANIM: C vitamini içerdiğinden vücudu hastalıklara karşı korur. Ağız kokusuna fayda verir. At Kuyruğu ile beraber demlenip içilirse kemik erimesine iyi gelebilir. Portakal yağı ile ağrılı uzuvlara masaj yapılır.

 

( Lat: Foeniculum vulgare, İng: Fennel, Alm: Fenchel, Fra: Fenouil)

 

YÖRESEL ADI: Raziyane, Mayana, Arapsaçı, Tatlı rezene.

YAYILIŞI: Vatanı Akdeniz ülkeleridir, ayrıca kültürü de yapılmaktadır. Türkiye’de de yaygın olarak yetişir.

KULLANILAN KISIM: Olgun meyveleri.

ETKEN BİLEŞİKLERİ: Özellikle Anetol ve Fenkon açısından zengin uçucu yağ.

ETKİ VE KULLANIM: Rezene, mide-bağırsak hareketini arttırır. Uçucu yağı düz kaslar üzerinde spazm giderici olarak; bronş mukozası üzerinde de salgı arttırıcı olarak etki eder. Rezene ayrıca iltihap gidericidir. Bu etkilerinden dolayı solunum yolları ve hazımla ilgili rahatsızlıklarda kullanılır. Çocuklarda iştah açıcıdır ve sindirimi kolaylaştırır. Bal ile karıştırılarak hazırlanan şurup veya şekeri, (özellikle çocuklar için kullanılan) balgam söktürücü ve gaz gidericidir. Meyvelerinden elde edilen suyu, göz banyosu ve gargara suyu olarak kullanılmaktadır.

 

Bileşimi:Tanenler, flavonoitler [dihidrokalkon glikoziti (aspalatin), floretin glikoziti (notofagin), kersetin, luteolin, rutin, izokersitrin, izoorientin], mineraller
Etkisi:Antioksidan etkilidir. Sinirsel gerginlik, alerjiler ve sindirim sorunlarında yararlanılmaktadır. Henüz ayrıntılı bilimsel çalışmalar bulunmamaktadır. Kanserler ve kalp-damar hastalıkları vb. etkileri antioksidan özelliği ile ilişkilendirlmektedir.
Kullanılış şekli:1.5 gram işlenmiş yaprak (kırmızı roybos) kaynatılmış sıcak su içerisinde 10 dakika demlenip içilir.
Uyarı:Herhangi bir risk bildirilmemiştir.
Öneriler:Roybos bitkisi yapraklarından ya da yaprakların fermente edilmesi ile elde edilen üründen hazırlanan çay Güney Afrika’da halk arasında şifalı bir içecek olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda bu bitkinin kuvvetli antioksidan özelliği ile ilişkili olarak kanserler, yangılı ve enfeksiyonlu hastalıklar, kalp ve damar hastalıkları, bağışıklık sistemi ve mide-bağırsak sistemi rahatsızlıkları gibi çok farklı deney modelleri üzerindeki etkinliği incelenmektedir. Bu deneysel bulgulara dayandırılarak roybos çayının insan sağlığı bakımından yararları tartışılmaktadır. Ancak bu bitkinin mevcut diğer antioksidanlara üstünlüğü açık bir şekilde henüz ortaya konulmamıştır.