Echinacea

EKİNEZYA (ECHİNACEA) (Lat: Echinacea angustifolia, İng: Coneflower, Black sampson, Alm: Sonnenhut, Fra: Echinacée)

YÖRESEL ADI: Kirpi Otu.

YAYILIŞI: Echinacea türlerinin vatanı Kuzey Amerika olup, Avrupa’da kültüre alınmışlardır. Bitkinin Türkiye’de de kültürü yapılmaktadır.

KULLANILAN KISIM: Çiçekli dönemde toplamış toprak üstü kısımları ve kökleri.

ETKEN BİLEŞİKLERİ: Polisakkaritler; ayrıca Kafeik asit esterleri (Ekinakozit), İsobutilamidler (Ekinasein), eser miktarda Pirolidin Alkaloidler.

ETKİ VE KULLANIM: Taşıdığı polisakkaritler, bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir ve bitkinin esas değeri de buradan ileri gelmektedir. Taşıdığı bir diğer bileşikle ekinezyanın insektisit etkisi saptanmıştır. Bu yüzden hafif ve orta şiddetli soğuk algınlıkları, gripler ile lokal olarak zor iyileşen yanıklarda kullanılır. Echinacea (Ekinezya), kronik yorgunluk ve bağışıklık sisteminin yetersiz kaldığı durumlarda kan hücrelerinin direncini arttırarak hücresel bağışıklık sistemini güçlendiren iyi bir gıda desteğidir. Akyuvarların üretimini ve etkinliğini arttırarak bakterilere karşı etki, ayrıca virüslere karşı metabolizmanın kendi savunma sistemine benzer bir etki göstererek viral kaynaklı enfeksiyonlara karşı olumlu etki gösterir. Sonuç olarak metabolizmanın, doğal direncini destekler ve yükseltir.

UYARI: Tüberküloz, şeker ve multiple skleroz hastalarına tavsiye edilmez.